Czym jest odlewnictwo i wyżarzanie – praktyczne informacje

Odlewnictwo to technika, która zezwala na fabrykację wyrobów metalowych, czyli inaczej mówiąc odlewów. Wytwarzanie oraz sporządzanie wyrobów metalowych polega na przyznaniu im odpowiedniego kształtu, wielkości oraz struktury. Wobec tego w odlewnictwie stosuje się rozliczne formy odlewnicze. Forma ta zapełniana jest metalem w stanie ciekłym, który po pewnym czasie tężeje. Teraz na polskim rynku istnieje sporo firm i przedsiębiorstw, które zawodowo zajmują się odlewnictwem.

odlewnictwo

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy takie często proponują także odlewnictwo aluminium. Dzięki poddaniu metali właściwym zabiegom cieplnym, wolno wywrzeć wpływ na zmianę ich struktury. Obróbkę cieplną można aktualnie podzielić na różnorodne rodzaje, wyróżniamy bowiem obróbkę cieplną zwyczajną, cieplno-mechaniczną czy cieplno-chemiczną. Co więcej w dzisiejszych czasach wykorzystuje się też obróbkę cieplno-magnetyczną. Wyżarzanie również jest pewnym zabiegiem obróbki cieplnej. Na pewno wskazane jest dowiedzieć się na czym dokładnie polega wyżarzanie i jak na przykład zachodzi ów zabieg.

odlewnia

A więc, wyżarzanie polega na nagrzaniu metalu do odpowiedniej temperatury. Następnie przebiega wygrzanie w tej temperaturze oraz ostudzenie metalu do temperatury otoczenia. Wyżarzanie można wykorzystywać dzisiaj w wielu przeróżnych celach, między innymi używa się go do kształtowania struktury metalu, zmiany własności materiałowych lub fizycznych, i także do zmiękczania stali przed tokiem walcowania na zimno.

Zainteresował Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to czytaj jeszcze o tej samej tematyce na kolejnej stronie – znajdziesz ją w linku poniżej.

Dodatkowo wyżarzanie stosuje się również do funkcjonalnego usuwania naprężeń materiałowych. Wyżarzanie zdoła być realizowane na przeróżne sposoby, w zależności od tego, jaki cel potrzebujemy osiągnąć.

W dzisiejszych czasach wyróżniamy dużo typów wyżarzania, w szczególności wyżarzanie odprężające, skończone, jasne, wyżarzanie płomieniem bądź wyżarzanie do optymalnej miękkości. Na dodatek wyróżnia się również normalizowanie, rekrystalizację oraz grafityzację. Wskazane jest szczegółowiej zaznajomić się z przeróżnymi metodami wyżarzania. Profesjonalne i doświadczone firmy często użytkują każde metody wyżarzania, dzięki czemu obszar ich działania jest sporo większy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*