Ciekawe schody – element użyteczny i designerski

Schody to stała część różnych mieszkań. Doskonale wiemy, do czego służą. Jednakże nie każdy wie, jak fantazyjne mogą przybrać kształty. Schody są elementem budynku lub ukształtowania terenu, który czyni możliwym komunikację między różnymi poziomami

.

dom - zbliżenie

Autor: Karen Eliot
Źródło: http://www.flickr.com
Schody znają ludzie od zamierzchłych wieków. W starożytności oraz w dobie średniowiecza miały one znaczenie wyłącznie praktyczne. Jedynie zewnętrze stopnie, które wykonywane były z kamienia, pomimo nieskomplikowanej formy stanowiły element architektoniczny zdobiący, podkreślający rangę obiektu – w ten sposób zdobiono schody które wiodły do miejsc kultu religijnego a także zamku itp. Produkcją schodów zajmuje się również kowalstwo artystyczne. Znacznie później w dobie renesansu rozpoczęto stosować formy schodów o bardziej dekoracyjnym kształcie – bardzo mi się podoba kowalstwo artystyczne. Poza schodów o funkcji reprezentacyjnej montowane w pałacach, bibliotekach, teatrach czy domach mieszkalnych wykorzystywano także wąskie, słabo oświetlone, niewygodne schody przeznaczone dla służby. Współcześnie na szczęście osiągalne są na polskim rynku wszelkie schody, jakie na pewno zadowolą gusta nawet najbardziej wybrednych klientów.

Zwiedzając sklepy budowlane można kupić na przykład schody kręcone (super są te schody kręcone). Doskonale sprawdzają się one w ciasnych pomieszczeniach, ponieważ zajmują niewiele miejsca. Dostępne są w wielu różnorodnych formach. Jeżeli zależy nam na produkcie najlepszej jakości opłaca się zdać na kowalstwo artystyczne – osoby, które się tym zajmują wykonają dla nas każde schody, dokładnie takie, jakie chcemy mieć. Właściwości schodów określają przepisy zsypy budowlane zawarte w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw budownictwa: jest to zapis ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w zakresie wyznaczników technicznych, z którymi powinny być zgodne budowle oraz ich lokalizacja. Zgodnie z tymi przepisami minimalne wymagania które musi realizować każda budowla są zależne od przeznaczenia budynków, a co za tym idzie przeznaczenia schodów: czy będą to – wejścia do piwnic, schody prowadzące na poddasza czy schody w budowlach użytku publicznego. Gwarantujemy, że wszystkie schody także schody kręcone, proponowane za pośrednictwem strony www wykonywane są z dbałością o jak najbardziej dokładne respektowanie wszelkich zasad budowlanych, jakie są z nimi związane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*