Tektura falista ma kilka warstw papieru – zewnętrznych tj. gładkich arkuszy papieru i arkuszy środkowych – tych pofalowanych. To najczęściej stosowana tektura do produkcji opakowań.
Istnieje wiele rodzajów tektury falistej.

Poszczególne rodzaje odróżnia specyfikacja techniczna, co przekłada się na praktyczne właściwości. Ze względu na budowę możemy wymienić rodzaje tektury takie jak: tektura trzywarstwowa, czterowarstwowa, tektura pięciowarstwowa itd. W produkcji tektury falistej stosowane są różne papiery, które wpływają na jej jakość i wytrzymałość. Najpopularniej używane papiery to: papiery makulaturowe, testliner, kraftliner. Według gramatury oraz rodzajów papierów wyróżnia się następujące rodzaje opakowań z tektury falistej: opakowania wykonywane metodami wykrawania, pudła klapowe, opakowania fasonowe, opakowania kaszerowane, połączenie tektury falistej z drukiem offsetowym, a ponadto dodatki do opakowań oraz kratownice, narożniki, przekładki, wkładki i inne (patrz na bochem.com.pl). Producent opakowań z tektury falistej powinien podać właściwości tektury falistej poprzez zastosowanie mierników: FCT – odporność na zgniatanie płaskie, ECT – wytrzymałość na zgniatanie w pionie, BCT – wytrzymałość opakowania na ściskanie (zobacz ofertę). Z uwagi na różnych tektur można najodpowiedniej dostosować opakowanie do zastosowania.
Tektura falista ma mnóstwo zalet – jest lekka, mocna, trwała, giętka oraz efektywna kosztowo.
Ponadto, jest w zupełności odnawialna – do jej produkcji używa się odnawialnych naturalnie włókien drzewnych. Wszystko to sprawia, że w dziedzinie rozwiązań opakowaniowych tektura kątowniki tekturowe falista zwana jest opakowaniem przyszłości, gdyż spełnia różnorodne wymogi parametrowe oraz oczekiwania klientów.