Odlewnictwo jako sposób wyrobu asortymentu metalowego

Odlewnictwo jest sposobem na wykonywanie produktów z metalu, jakie można w dalszej kolejności poddać obróbce. Co należy wiedzieć na wskazane zagadnienie, jeżeli interesujemy się tą kwestią? Przede wszystkim odlewy można robić z różnego rodzaju metali, m.in. z miedzi, żeliwa czy ze stopów aluminium. Jak zapewniamy im odpowiedni kształt?

Odlewnictwo

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com
Zasadnicza jest tutaj forma, której nadajemy właściwe rozmiary, zarysy oraz strukturę. Dzięki należytemu zaprojektowaniu formy odlewniczej uzyskamy potrzebne elementy, także bardziej skomplikowane, na przykład silniki i tłoki. Nowoczesna technologia odlewania pozwala na wykonywanie wyrobów ze szczególną precyzją.

W jaki sposób odbywa się cały proces odlewania metali? Na początku trzeba sporządzić model rzeczy oraz wspomnianą powyżej formę odlewniczą. Powinniśmy do tego pamiętać, iż wzorce oraz forma muszą być trochę większe od oryginalnego obiektu, gdyż gorący metal (zobacz pillow plate) powiększa swoją objętość. Dopiero wraz z zastyganiem jego rozmiary zaczynają się kurczyć. Następnie sporządza się rdzenie, obrazujące wewnętrzną budowę danego przedmiotu i montuje się całość w formie odlewniczej – sprawdź alwro.com.pl.

Przedostatnią fazą jest zalanie jej ciekłym metalem, ostatnim z kolei wyciągnięcie odlewu, wyczyszczenie go i poddanie obróbce wykańczającej, aby nadać ostateczne kształty. Należy również nadmienić o metodach odlewania. Pierwszą z nich, a zarazem szczególnie popularną, jest odlewanie w formach piaskowych, jednakże nie jest to dosyć szczegółowy sposób. Jest także wolny i za mało wydajny, by stosować go do seryjnej produkcji.

Ponadto można odróżnić odlewanie w formach wirujących, kokilach, pod ciśnieniem, jak również odlewanie skorupowe oraz metodą traconego wosku, co zaliczane jest do najnowszych technik gwarantujących najwyższą precyzję.

Mówiąc o obrabianiu metali można także mieć na względzie wyżarzanie – kliknij tutaj. Polega na ogrzewaniu metali do odpowiedniej temperatury, wygrzaniu w niej, a później chłodzenie do temp. panującej w otoczeniu. Jest kilka typów wyżarzania, z którymi dobrze jest się zapoznać, jeśli mamy w zamiarze bliżej zająć się tym tematem, na przykład wyżarzanie ujednorodniające, normalizujące i odprężające, które dobieramy w zależności od tego, jakie rezultaty chcemy osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*