O czym powinno się pamiętać wożąc się autem podczas zimy

Zima to okres, w którym należy zadbać o różne rzeczy związane z użytkowaniem pojazdu. Trzeba przed zimą sprawdzić pojazd na stacji pojazdów, czy wszystkie części dobrze pracują, czy samochód należycie będzie się trzymał drogi, czy trasa hamowania będzie należycie krótka, żeby zapewnić bezpieczeństwo, czy żadne z elementów zawieszenia nie przyczyni się do tego, że samochód będzie źle się prowadził i w konsekwencji będzie to mogło być przyczyną wypadku.

Nierzadko właściciele pojazdów zapominają o wspomnianych zagrożeniach. Codzienne problemy przysłaniają często sprawy związane z bezpieczną jazdą, jednak trzeba wiedzieć, że te rzeczy mogą się okazać najistotniejsze dla naszego życia i zdrowia. Co trzeba sprawdzić w pojeździe przed okresem zimowym, żeby podróżować bezpiecznie i komfortowo?

opona z felga

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

W głównej mierze trzeba zbadać klocki hamulcowe. Mają one bezpośredni wpływ na skrócenie drogi hamowania. Jeżeli chcesz uniknąć wjechania w auto tarcze hamulcowe do autobusów przed tobą, koniecznie zbadaj układ hamulcowy. Niezwykle istotne jest również zawieszenie. Dobrze działające wahacze czy układ kierowniczy nie tylko sprawią, że pojazd będzie bezproblemowo reagować, ale ponadto będzie znacznie lepiej trzymać się jezdni. Następną sprawą, o jakiej warto pomyśleć jest oświetlenie. Dobrze działające światła umożliwiają bezproblemowo orientować się w sytuacji potencjalnego zagrożenia również w nocy, poza tym sprawiają twój pojazd sam jest lepiej widoczny. Czasami warto także nie zapominać o zmianie płynów hamulcowych, płynu w chłodnicy oraz o wymianie oleju, a przynajmniej o sprawdzeniu poziomu tych płynów. Jedną z najistotniejszych kwestii pozostaje jednak dobór stosownego ogumienia. Użytkownicy aut często nie wiedzą o tym, jak istotne są sprawne opony w czasie zimy. Niekiedy się zdarza, że kierowcy samochodów podróżują w okresie zimowym na oponach letnich, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Ogumienie zimowe jest mniej twarde od letnich opon a w dodatku posiada odpowiednio wyprofilowany bieżnik. Warto więc zainwestować również w dobre ogumienie np. takich marek jak Hankook czy Dayton, które nie należą do najdroższych a na pewno pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*