Jak wygląda ścieżka edukacyjno-zawodowa specjalistów z zakresu prawa?

Praca prawnika cieszy się poważaniem. Ta grupa zawodowa zaliczana jest do społecznej elity. Co się kryje pod określeniem „prawnik” i jak przebiega droga do tego zawodu? „Prawnik” to sformułowanie raczej niekonkretne. Odnosi się do każdej osoby, która ukończyła studia prawnicze. Nauka na uczelni wyższej trwa pięć lat w ramach jednolitych studiów magisterskich.

prawnik

Autor: Blaues Sofa
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo jest znane z tego, że jest kierunkiem dość wymagającym. Studenci muszą poznać liczne przepisy z odmiennych dziedzin prawa. () Co więcej kluczowe jest przyswojenie umiejętności rozwiązywania problemów prawnych, czyli tak zwanych kazusów. Chodzi o to, by nabyć umiejętność stosowania poznanych przepisów prawnych w odniesieniu do konkretnych sytuacji, spraw. Podczas studiów przyszli prawnicy uczą się przede wszystkim prawa karnego, prawa cywilnego, administracyjnego, międzynarodowego, prawa pracy czy prawa gospodarczego. Oprócz tego programy studiów przewidują wykłady z postępowania karnego, cywilnego czy administracyjnego.

Absolwent studiów z zakresu prawa może wybrać kilka opcji. Przede wszystkim może może postawić na wybraną aplikację, czyli czas przygotowujący do wykonywania wybranego zawodu. Radca prawny, adwokat, notariusz, sędzia, prokurator oraz komornik – to zawody, do wykonywania których można po prawie aspirować. Aplikacja rozpoczyna się po zdaniu egzaminu wstępnego, a uprawnienia do wykonywania zawodu uzyskuje się po pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego, kończącego. Warto zauważyć, że aplikacja średnio trwa trzy lata. Aplikanci muszą brać udział w zajęciach teoretycznych oraz, co ważne, zdobywają doświadczenie w określonej kancelarii, pod opieką patrona, czyli eksperta, który czuwa nad pracą młodego praktykanta. Dla poszukujących rady: czytaj.

prwanik

Autor: International Maritime Organization
Źródło: http://www.flickr.com

Świeżo upieczony radca prawny, adwokat czy notariusz biuro notarialne wrocław zwykle, po zakończeniu aplikacji, otwiera swoją kancelarię. Okazuje się więc, że dojście do zawodu prawniczego to proces trwający od około 8 to 10 lat. Ścieżka zawodowa jest więc dość kręta, jednak dzięki pasji i zaangażowaniu jest możliwość uzyskania uprawnienia do wykonywania prestiżowego i elitarnego zawodu zaufania publicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*