Jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej? Co pełni tu kluczową rolę?

Wizyty u dentysty to dla większości ludzi nieprzyjemna konieczność. Zazwyczaj jest to związane ze sporym stresem. Należy jednak wiedzieć, iż możemy takich nieprzyjemności uniknąć. Trzeba tylko odpowiednio oraz systematycznie dbać o higienę naszych zębów i dziąseł, a wtedy oprócz ładnego uśmiechu oraz świeżego oddechy będziemy też mogli pożegnać się ze stresującymi wizytami u dentysty. Jak zatem powinniśmy dbać o higiena jamy ustnej?

dentysta

Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com
Prawidłowa higiena jamy ustnej zaczyna się w naszym domu. Dużo zależy od tego jak często oraz z jaką starannością czyścimy zęby. To dla niektórych jest banałem, jednak należy dbać o dokładne szczotkowanie zębów. Minimum dwa razy w ciągu dnia przez trzy minuty, choć przydałoby się po każdym posiłku. Oprócz tego trzeba używać nici, która jest koniecznością, jak chcemy mieć zdrowe przestrzenie miedzy zębami. To właśnie tutaj często robi się próchnica – Dentalcorner. Pozostałości jedzenia zalegającego w tym miejscu są trudne do usunięcia bez użycia nici. Co gorsza sąsiadujące ze sobą zęby zarażają się od siebie próchnicą i w ten sposób psuje się nie jeden, ale dwa zęby od razu. () Oprócz tego środek do płukania jamy ustnej pozwoli nam pozbyć się bakterii, które mogą powodować próchnicę, choroby dziąseł czy nieświeży oddech. Spore znaczenie ma też podjadanie między posiłkami, jeśli będziemy szczotkować zęby po każdym posiłku to jedząc w między czasie będą one dłużej narażone na negatywne działanie pokarmów znajdujących się między zębami.

uśmiech

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Ogromne znaczenie ma w tym temacie stomatologia zachowawcza, którą niektórzy z reguły bagatelizują. Musimy przynajmniej co pół roku chodzić do dentysty oraz skontrolować stan uzębienia. Tego typu wizyty nie powinny być stresujące, gdyż w tak krótkim czasie między kontrolami, przy dobrym dbaniu o zęby nie powinniśmy mieć nowych ubytków. Nawet jeżeli czasami mieliśmy gorsze dni i troszkę zaniedbywaliśmy takie zabiegi, to raczej zrobi nam się mały ubytek, który spokojnie dentysta (zobacz też: dentysta łódź) wyleczy przy okazji takiej kontrolnej wizyty. Nie powinno się to wiązać z długim i bolesnym leczeniem. Istotne jest również przynajmniej raz na rok pozbycie się kamienia nazębnego. Prócz tego, iż kiepsko się prezentuje, może też powodować choroby dziąseł prowadzące w konsekwencji do dużych problemów ze zdrowiem, na przykład paradontozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*