Czym są certyfikaty i dlaczego są tak ważne? Jakiego typu plusy niosą ze sobą oraz dlaczego dobrze jest je posiadać?

Dokument iso to zaświadczenie, które gwarantuje, iż konkretny produkt, czy usługa jest w zgodzie z normami prawnymi. Na dzień dzisiejszy zostały unormowane systemy zarządzania poziomem usług, środowiskiem naturalnym, zabezpieczaniem informacji, jedzenia oraz bezpieczeństwem oraz higieną w pracy.

Jakość

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Certyfikat Iso 9001 to bardzo często napotykany rodzaj certyfikatu, to system zarządzania poziomem oferowanego produktu. Wprowadzenie Iso 9001 określiło uniwersalny znak jakości, jest ona wyznaczana na podstawie ośmiu podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest skupienie naszej uwagi na kliencie oraz jego wymaganiach, następną silne kierownictwo, które spowoduje określenie kierunków dalszego postępu.

Niezwykle ważne są kolejne zadania, przede wszystkim bardzo silny kapitał ludzki oraz podejście procesowe, co oznacza, że nie powinno się koncentrowaćjedynie na efekcie końcowym, lecz ”wyłowić” wszystkie zachodzące pojedyncze poszczególne etapy pracy w przedsiębiorstwie oraz dokonać sklasyfikowania powiązań między nimi. Nie można także zapominać o systemowym podejściu do tematu, w którym brane pod uwagę są obopólne powiązania w systemie.

Nie zapominajmy o ciągłym udoskonalaniu, jak i o rozwadze, to znaczy o powzięciu decyzji dopiero po dogłębnej analizie posiadanych informacji. Na koniec warto powiedzieć o wzajemnych powiązaniach i korzyściach w dobrych kontaktach z dostawcami, które okazują się niezwykle ważne. Każda firma może uzyskać tę normę. Certyfikat iso 9001 to swego rodzaju podstawa, fundament wdrożenia następnych norm. Implementowanie certyfikatu iso 9001 to niełatwy proces a przy tym dość duża inwestycja dla przedsiębiorstwa.

System implementowania może trwać kilka lat, dzieli się na trzy najważniejsze części: przygotowanie, implementacja oraz utrzymanie systemu. Po pierwsze trzeba przygotować harmonogram wdrażania zwracając uwagę na specyfikę konkretnej firmy.

Proces wdrażania składa się z paru części: wybór dobrego etapu rozwoju przedsiębiorstwa, porównanie obecnego systemu i wprowadzenie norm iso, wybór jednostki certyfikującej, przeprowadzenie rewizji przez firm konsultingową albo kierownictwo, zawarcie kontraktu z firmą certyfikującą, według uznania zrobienie audytu początkowego, po nim ma miejsce audyt właściwy.

Ciekawych danych dowiesz się po przejściu do źródła (https://transgaz.waw.pl/), która ma fascynujące informacje na omawiany wątek – będą one niewątpliwie warte uwagi.

Dopiero po pozytywnym zakończeniu całej procedury ma miejsce wydanie świadectwa zgodności z normą iso. Przyznany jest tylko na 3 lata, aby go kontynuować niezbędny jest audyt recertyfikacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*