Co to jest żywność ekologiczna

Dobroczynne właściwości żółtego sera

Autor: Moniecka Spółdzielnia Mleczarska
Źródło: Moniecka Spółdzielnia Mleczarska
Od pewnego czasu furorę w supermarketach robią tzw. „stoiska eko”. To półki, gdzie wyszukać można wyłącznie produkty ekologiczne.

Kilkanaście lat temu nikt o takich rzeczach nie mówił. Co więc się wydarzyło?

Przy wytwarzaniu produktów spożywczych używano wcześniej zdecydowanie mniej sztucznych dodatków niż dziś. Coś co było jeszcze niedawno normalne, teraz już wpisuje się w kategorię „żywność ekologiczna”. Niestety, masowa produkcja, modyfikacje i inne ”dodatki” skazują nas na poszukiwanie dobrych produktów.

Najlepiej tak właściwie wyszukać jedno, sprawdzone miejsce, gdzie można nabyć zdrową i dobrą żywność ze sprawdzonego źródła. Zwróćmy uwagę, może w okolicy mamy mały kiosk z warzywami przywożonymi przez lokalnych rolników. Możemy nawet udać się do jakiegoś gospodarstwa i tam robić zakupy – wielu właścicieli gospodarstw teraz już pozwala na zakupy, które robimy w sposób od dawna już przyjęty za naszą zachodnią granicą. Przyjeżdżamy do gospodarstwa, zabieramy skrzynkę i wędrujemy między grządki wykopując to, na co mamy chęć. Po wszystkim regulujemy rachunek – , zazwyczaj mniej niż za supermarketową żywność „bio”.

Można też odnotować pewną tendencję – mianowicie produkty ekologiczne są teraz trendy. Nie chodzi tylko o jedzenie, ale też ubrania, torby, buty, kosmetyki, AGD i tak naprawdę wszystko z naszego otoczenia. Da się zauważyć, że jeśli coś ma metkę „eko” automatycznie jest pożądane , a przy okazji jeszcze o wiele droższe niż „zwykłe” produkty. Nie jest to zła czy szkodliwa moda, szkoda jednak, że jest wiele osób, które nie zwróciłyby nigdy uwagi na sposób uprawy roślin czy hodowli zwierząt, albo też produkowania innych produktów – gdyby to nie było na czasie. Miejmy nadzieję, że ta moda nie przeminie i żywność (producent ekologicznej żywności) ekologiczna będzie często pojawiać się na naszych stołach (Ekoj sklep internetowy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*